Siłownie plenerowe – aktywność na świeżym powietrzu

Każdemu z nas od czasu do czasu przydaje się ruch. Niektórym zależy na rozprostowaniu kości po męczącej pracy, często odbywającej się w pozycji siedzącej lub stojącej. Inni natomiast marzą o wymodelowaniu sylwetki i zgubieniu kilku, zbędnych kilogramów. W każdym z tych przypadków przydałyby się regularne wizyty na siłowni. W pogodne dni warto jednak wykorzystać możliwość wyjścia na świeże powietrze. Można stwierdzić, że wtedy nie będziemy w stanie wykonać większości ćwiczeń, jakie są typowe dla sali treningowej, jednak nie bez powodu powstają siłownie pod chmurką. Czym są i czy warto z nich korzystać?

Przyjemne z pożytecznym? Wybierz siłownie pod chmurką

Siłownia plenerowa, zwana często siłownią pod chmurką to nic innego, jak wydzielona przestrzeń, na której znajdują się specjalne sprzęty do ćwiczeń. Niekiedy zostaje zlokalizowana przy boisku szkolnym, w parku lub w innej wydzielonej przestrzeni miejskiej. Może z niej korzystać każdy, ponieważ poszczególne urządzenia są wyjątkowo łatwe w obsłudze. Oczywiście, nie ma ograniczeń wiekowych – za ćwiczenia mogą się wziąć zarówno starzy, jak i młodzi.

Siłownie pod chmurką są urządzane w ten sposób, by znalazły się w nich sprzęty pozwalające na kształtowanie wszystkich partii mięśni w ciele człowieka. W ten sposób można też nakłonić do aktywności stawy oraz rozciągnąć mięśnie. Co więcej, odpowiednio dobrane ćwiczenia będą miały podobne właściwości co masaż, dlatego też pomogą przy okazji występowania okresowych bólów. Co ważne, siłownia tego typu jest bezpłatna, co również może przemawiać na jej korzyść, jeśli nie mamy aktualnie wystarczających funduszy, by wykupić sobie karnet na płatnej siłowni.

Jeśli nigdy nie miałeś styczności z profesjonalnym sprzętem do ćwiczeń, nie musisz się martwić, że nie będziesz wiedzieć, co zrobić na plenerowej siłowni. Każdy z przyrządów, który zostanie tam zamontowany, opatrzony jest zawsze szczegółową instrukcją obsługi, by nawet mniej doświadczone osoby wiedziały, jak z niego korzystać. Siłownia pod chmurką to oczywiście alternatywa na słoneczne, ciepłe dni – nikt przecież nie będzie ćwiczył w deszczu czy śniegu.

Siłownie zewnętrzne – cennik urządzeń

Być może, tego typu siłownie znajdują się gdzieś na terenie Twojego miasta, a Ty wcale o tym nie wiesz. Obecnie gminy chętnie inwestują w takie rozwiązania, ponieważ cieszą się one sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców, którzy zamiast siedzieć w czterech ścianach, mogą wyjść do parku czy na okoliczny skwer i tam samodzielnie zadbać o swoją kondycję. Wszelkie urządzenia do ćwiczeń, które zostaną umieszczone w obszarze siłowni, muszą spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, by użytkownicy podczas swoich treningów nie byli narażeni na żaden wypadek.

Sprzęty, jakie znajdują się w siłowni pod chmurką, muszą być z założenia bardziej wytrzymałe niż te standardowe, znajdujące się na sali ćwiczeniowej. Z jednej strony mamy niesprzyjające warunki atmosferyczne, taki jak silny, czasem nawet bardzo porywisty wiatr, ulewy czy burze śnieżne, które te muszą przetrwać. Z drugiej strony pojawiają się chuligani, chętnie dewastujący takie miejsca podczas chwilowych wybryków.

Siłownie zewnętrzne – ceny

Siłownia plenerowa powinna być przede wszystkim dobrze rozplanowana, by ćwiczący nie przeszkadzali sobie nawzajem. Na pewno sprzętom, nawet tym najbardziej profesjonalnym, przyda się od czasu do czasu przegląd i ewentualna konserwacja. Dzięki temu będą mogły służyć dłużej i mniej zawodnie.

Trening z wykorzystaniem siłowni plenerowej pozwala poprawić ogólną kondycję fizyczną. Ponadto, wzmacnia też naszą odporność. Dzięki słońcu przyjmujemy dodatkową dawkę witaminy D oraz dotleniamy organizm. Nawet ci, którzy nie ćwiczą na co dzień, bardzo na tym skorzystają, ponieważ pozbędą się wreszcie dokuczliwych bólów i ewentualnych skurczów mięśni. Trening na powietrzu może być też dla nich mniej wyczerpujący niż ten na sali.